Прекрасниии, как сте в този прекрасен ден 🙂 При мен всичко е прекрасно 🙂 Тази зима взех решение да се наслаждавам на сезона и взе, че ми се получи. Преди да взема решението се чудех какво ще правим по цял ден вкъщи с Макс, защото той много обича да излиза и не го свърта, ако не излезе, метнал се е на мен 🙂
Обаче като смениш гледната точка и се променя как усещаш света 🙂 Зимата е време за меки чорапи, мекичко одеяло, в което да се гушим с Макс, обожава да се хвърля върху мекички неща.
Зимата е време и да се грижа за кожата си по различен начин, което ми дава нови, приятни усещания. Още повече, че сега постоянно целувам 2 малки, сладки бузи, които са по бебешки меки и искам и на мъника да му е приятен допира с моята кожа.
Без повече отлагане, ето какви грижи полагам, за моята суха кожа, като давам препоръки и за мазна и нормална кожа.
1. Ексфолиране с храна, да с храна, ако може да се изяде, значи е страхотно за кожата!
За 1 минута забърквам следния ексфолиант:
1 кафена лъжичка куркума
1 к.л. черен пипер
1 к.л. мед
1 к.л. зехтин – подходящо олио за всеки тип кожа
Всичко се смесва на гъста паста. Влизаш под душа и на мокра кожа нанасяш от пастата и масажираш целите крака и ръцете. Ексфолирам също корема и дупето. Каквото ми остане по ръцете масажирам лицето, без зоната около очите. Гърба каквото стигам също нанасям и масажирам. Не е нужно да е много дълго, за 2-3 минути приключвам процедурата.
Какво да имаш предвид:
За мазна и смесена кожа, по желание замени зехтина с олио от гроздови семена.
Наситените мазнини може да запушат канала. Затова, когато отмивам нещо под душа използвам течни масла и не използвам кокосово, какаово и карите.
Куркумата боядисва! За кратко кожата ти ще има лек жълт оттенък. Ако имаш повод ексфолирай по тази рецепта 1 ден по-рано. Също измий добре преди да се попиеш с кърпа, за да не я боядисаш. Не е страшно, просто като си предупредена, измий малко по-дълго, като леко търкаш кожата с длани.
След такова ексфолиране не се мия с душ гел. Кожата е така мека и предпочитам по-дълго да действат ползите на съставките.
Гел лака (печеният лак) се боядисва малко от куркумата и поема жълт цвят. Не винаги и всеки цвят, но ако е светъл лака, поема и жълтее.
2. Маска с билки сварени в брашно + масло от карите
Знам този трик от мнооого години. Когато бях на около 25, изкарах курс за козметик и след това карах стаж при козметичката, при която ходех. (Ваня, ако четеш, поздравче 🙂 )
Тя правеше много хубави топли маски. Идеята е смлени билки да се сложат в нещо топло, за да се извлекат полезните съставки, но да не врат, за да не се губи нищо ценно или пък да се екстрактнат твърде много ценности, повече от нещо хубаво, не означава по-добре!
В малко вода се слага царевично нишесте, като заври, то се сгъстява и става като крем за ядене.
Сваля се от котлона и веднага се добавят смлени билки. Мелят се в кафемелачка, или както в моя случай от снимката, сложих ги цели. Когато са смлени става по-естетична маска и не стои сякаш съм се намазала с пълния памперс на Макс 😀
След като сместа стане приятно топла се нанася на лицето без зоната около очите. Най-добре да си в топла баня, защото бързо изстива. Стоиш няколко минути 2-3-5, колкото време имаш и след това избърсваш с влажна салфетка. Внимание, ако редовно отмиваш в мивка, може да я запушиш.
При сухата кожа вероятността за възпаление (даже и невидими) е голяма, защото, когато липсва или е малко себума (мазният, естествен, защитен слой на кожата), тя е податлива на възпаления. За да я успокоя използвам невен. Невенът е подходящ за всеки тип кожа. Друг добър избор за всеки тип кожа е цвят лавандула. Използвам мащерка за добро настроение, защото много харесвам мириса и с нея маската става супер приятна за мен.
Метод
50 г вода се кипва.
Добавят се 2 к.л. брашно или нишесте, използвах брашно от елда.
Разбърква се и се добавя 1 к.л. цвят невен или други билки.
Малко масло от карите или макадамия за суха кожа. За другите видове кожа маслата се пропускат.
Кожата става невероятно мека след тази маска!
3. Отвътре навън.
Разбира се, че няма как да се мажем и клепаме външно, а вътрешно да не правим нищо и да чакаме перфектни резултати.
Храната, която консумираме се отразява и на кожата. Ако храната е бедна на незаменими мастни киселини и минерали, кожата може да е болезнено суха.
Незаменими мастни киселини са омега-6 и омега-3, те не могат да се произвеждат в тялото и трябва да се набавят с храната.
Омега-6 се съдържат предимно в растителните масла, които лесно си набавяме, като овкусим салата с растително олио. Съвременното хранене е богато на Омега-6 мастни киселини и бедно на Омега-3. Много често се говори за пропорцията между двете и колко е важна. Моята гледна точка е, че омега-6 не са толкова страшни, ако се консумират от храна, а не като извлек (от олио). Ако ядеш купешка храна пържена в растително масло, има защо да се притесняваш от завишен прием на Омега-6. Но ако ядеш ядки, семена и слагаш малко (мериш колко слагаш) зехтин на салатата, всичко е ок.
Омега-3 е по-трудно за набавяне. При мен след едно ходене в Токио и повръщане след суши със сьомга, омега-3 рязко спадна, защото от няколко години почти не ям риба. От тогава приемам Омега-3 като добавка. Приемах го и по време на бременността и докато кърмя.
4. Избягване на нещата, които изсушават кожата
Дълги, горещи душове
Много обичам да се накисна с дълъг горещ душ, макар да знам, че това не е добре за моята суха кожа. Обичам да си разтягам задното бедро и прасците под душа, топли мускули и разтягането е много по-добро! След баня задължително нанасям хидратиращ крем за тяло. Или на непълно подсушена кожа нанасям масла за тяло.
На лицето нанасям също хидратиращ крем, с няколко капки от моето масло против бръчки GLOW (ако е през деня), а вечер нанасям само маслото GLOW на непълно подсушена кожа. Маслата запечатват влагата в кожата.
В момента тествам мой хидратиращ крем и се надявам скоро да го споделя с вас и да е достъпен за всички. Изцяло натурален, без никакви вредности!
Сух въздух и вятър
Това е трудно да се избягва. Все пак не излизам навън според това дали има вятър или не. Излизам, когато ми се излиза 🙂 При сухата кожа е добре да е защитена с подходящ крем за лице.
Измиващи препарати
Много рядко мия лицето с измиващи препарати, особено такива, които правят пяна. Сухата кожа е добре да не се мие с препарати.
Може да се мие само, ако има излишък на себум при много мазна кожа и то пак в този случай е добре да се маже с масло, за да спре свръх производството на себум. Ако кожата е мазна, вероятно има причина тялото ти да иска да я омазнява толкова. Пробвай ти да я омазняваш с масло за лице и виж ефекта.
5. Коригиране на здравословни предизвикателства
Състоянието на кожата е в пряка връзка със здравето ни. Например при мен, когато Хашимотото ми е много пламнало (разбирай високи антитела срещу щитовидната жлеза), кожата ми става много суха.
Когато обаче постигнах ремисия, болезнената сухота изчезна. Много ми помогнаха хранителни добавки като йод и омега 3. Приемът на йод е противопоказен при хипер функция на щитовидната жлеза, консултирай се с лекар. При мен е налице хипо функция на щитовидната жлеза и приемът на йод се отразява страхотно. Тук може да видиш защо започнах да приемам йод като хранителна добавка. Йодът е много важен при бременност и кърмене, проучи темата и вземи информирано решение!
Прекрасна, сподели своите ритуали за красота и каква е твоята кожа (суха, нормална, смесена, мазна) 🙂