Какво да хапваме през февруари?


Прекрасна, февруари е! Списъкът ни със свежи, сезонни храни не е много дълъг, но пък месецът е кратък – само 28 дни, бързо ще отмине. Препоръката ми е да избираш вкусни, топли, сгряващи храни, прави супи, печени зеленчуци, ако не са ти по вкуса суровите салати. Разбира се, ферментиралите зеленчуци са супер за сезона и стомаха ти 🙂

Късните есенни плодове са все така вкусни (тиква, ябълки и круши), суровите ядки и кореноплодните зеленчуци. В България по традиция зимата се хапват и доста цитруси, банани също.

Разнообразието от плодове и зеленчуци може да е ограничено, но пък сега е сезонът на червените меса, които са чудесен източник не само на протеин, но и на витамин B12, желязо и цинк. Ако не хапваш месо, обърни внимание на другите рецепти, които съм предложила. Мазните видове риба (сьомга, скумрия) също са доста предпочитани през студените месеци, грижейки се да получим незаменимите омега 3 мастни киселини.

Избрала съм няколко вкусни, пълноценни предложения, които да ти дадат ориентир как да организираш менюто си през февруари ❤️ Все още дните са кратки и когато приключим работа, бързаме да отметнем домашните задължения, да тренираме, така че отново рецептите, които ти предлагам не изискват много от твоето време, а ще те заситят и набавяш витамини и минерали.

Закуски
1. Бързи мъфини с моркови и овесени ядки и много фибри
Знаеш ли, че: в миналото морковите 🥕 са били червени, лилави, бели и жълти, но никога оранжеви. Първият оранжев морков (кръстоска между бледо жълти с червени моркови) е създаден през 16 век от производители на моркови в Холандия в чест на основателя на кралската династия – Вилем ван Орание (познай какъв е бил цвета на фамилния му герб 😉).

2. Смути с печено цвекло, кокосово мляко и банан. Наслади се на този здравословен коктейл от витамини и полезности 🙂

3. Ореховки само с 3 съставки
Знаеш ли, че: родината на чиата е Мексико? А че с тях са се хранели още древните ацтеки и маи 🙂 Всъщност „чиа“ е древната дума на маите за сила. Тези малки по размер семенца са изключително богати на фибри, омега 3 мастни киселини и минерали (магнезий, манган, калций, желязо, мед, селен, фосфор).

Основни
1. Рибена чорба с целина
Mноого вкусна, идеална за студена зимна вечер, хранителна, ароматна, по желание и пикантна.

2. Мачкан
Рецепта 3 в 1 – може да бъде за закуска (само добави билков чай – идеалната попара), да се хапне като гарнитура или бъде основно ястие. Като добавим, че и зеленчуците могат за варират, както в зависимост от сезона, така и според начина си на обработка, май не е 3 в 1, а много в едно 🙂

3. Карфиолена мусака тип пица
Знаеш ли, че: карфиолът е с много ниско съдържание на калории (25 ккал за 100 г), но с високо съдържание на витамини. Всъщност карфиолът съдържа толкова много от витамините и минералите, от които се нуждаем – витамин C, витамин К, витамин B6, фолиева киселина, калий, манган, магнезий, фосфор и други. Пица, мусака, няма значение как ще наречеш тази вкусна рецепта и здравословна рецепта 🙂

4. Пилешки хапки в прошуто на фурна
Знаеш ли основната разлика между 2-та основни вида прошутото (традиционна италианска шунка) – прошуто крудо и прошуто котто? Прошуто крудо е сурова шунка. Но не точно както звучи 🙂 То се суши със сол, на въздух и отлежава от 12-13 месеца до 2-3 години. Нещо като филе Елена. Прошуто котто е обезкостена, осолена и варена италианска шунка, която се суши чрез потапяне в саламура, след което се готви на пара, което отнема само няколко часа.

С Любов,
Руми

Получи специално внимание, като се присъединиш в Студио Прекрасна

Присъедини се към нас и се възползвай от премиум тренировки и рецепти.

Запиши се за нюзлетъра и ще получаваш първа специални предложения, полезна информация, нови рецепти, статии и тренировки 🙂


Всичко за добрата форма на едно място!