Както обещах, публикувам рецептата за кисело зеле. Благодаря на татко и систъра за материалите 🙂 Много забавно ми беше докато гледах видеото и снимките, и малко носталгично … 🙂
Да си направите кисело зеле и редовно да си хапвате от него, за да захранвате червата с добри бактерии. Здрав корем – здрав човек. Част от имунитета ни зависи от здравето на храносмилателната система. Важно е да се захранва с естествено ферментирали храни, за да имаме армия от добри бактерии.
Решила съм всеки ден да приемам по 2 хапки зеле преди вечерята. Доста сол има в рецептата, затова по малко ще го хапвам. Когато готвя ще го изкисвам по рецептата на читателка Galle – зелето се слага в гевгир, потопява се за кратко във вряла вода да падне солта и след това веднага се измива със студена вода, за да остане хрупкаво (макар че ако ще го готвя то ще омекне, може и без студена вода).
Продукти
Зеле колкото поема бидона
40 гр. сол (кристална, едра) на 1 литър вода (или 31.2 гр. сол на 1 кг. зеле)
7-8 глави лук, нарязан на осмини
2-3 ябълки, нарязани на четвъртини
1 царевица (цяла, с кочана)
Приготвяне
Почиства се зелката от зелените листа. Отрязва се кочана и се разрязва на две половини. След това се нареждат в бидона. Предварително в бидона се поставя маркуча, с който ще се преточва зелето. Зелките се подреждат, така че да са добре затиснати една с друга. На няколко пъти се слага лука докато се редят зелките. По средата сложете ябълките и кочана царевица, наредете останалите зелки върху тях. Залейте зелето с вода като мерите колко поема. Вземете част от водата и в нея разтворете солта (според колкото вода сте наляли).
След като се направи саламурата, връща се в бидона. Чрез маркуча няколко пъти се източва вода в тенджера и се връща обратно в бидона – целта е да се разтвори добре солта. Бидонът се затваря и 2 дни не се преточва. На третия ден започва да се преточва в продължение на 15 дни.
На 25 тия ден зелето е готово за консумация.
Снимките 🙂
Махат се зелените листа.
Отрязва се кочана
Разрязва се на две (или на 4)
Лукът се нарязва.
Взема се следващата зелка 🙂
Да гримирам Буратино докато дядо реди зелето.
Я да видя дядо да не се помайва!
Зелето се реди плътно едно върху друго, така че да затиска добре маркуча.
Дядо добре се справя, да разходя Буратино с количката.
Зелето се нарежда до ръба на бидона, след няколко дни ще слегне и тогава се допълва с още зелки. Налива се вода, която се мери, защото според нея се определя количеството на солта.
Приготвя се саламурата.
Излива се саламурата в бидона. След това се източва част от водата и отново се налива в бидона с цел да се разтвори солта.