Прекрасни, тази статия е подготвена от моя екип 🙂 Тя включва съвети как да оцелеем с децата вкъщи в периода на карантина.
В момента всички работим от вкъщи, освен един човек, който изпраща поръчките на козметиката. С по-голямата част от екипа обикновено работим от вкъщи, но децата ни ходят на детска градина и училище. Съвсем различна е ситуацията, когато всички сме у дома, но работата и ученето трябва да продължат. Децата на екипа са между 3 и 19 години.
Никой в екипа не е специалист по стрес. Споделяме нашия опит и какво работи за нас.
Приятно четене 🙂
Руми
–––––––––––––––––
В ежедневието си сме затрупани със задачи от най-различно естество. И ние родителите, и децата. Всеки си действа по своитe. И сега е така, но условията са различни, а задачите не само не намаляват, а напротив, увечеличват се. Най-малкото защото децата са у дома, а мама и татко трябва да продължат да работят 🙂
Важно е да успеем да подредим приоритетите си, но за да направим това трябва да останем здрави, спокойни, урановесени и трезвомислещи. Да изградим план и рутина, обаче нови, така че да успяваме да се справяме с предизвикателставата на днешния ден.
От съществено значение е да се справим със стреса и паниката при тази необичайна ситуация, дори само поради факта, че стрес и имунитет са пряко свързани. Как сами да си помогнем?
Как да се справим със стреса?
Напрегнатите и нови ситуации, вадят хората от техния обичаен ритъм и често пъти създават допълнителен стрес. Важно е да можем да запазим спокойствие, за да го предадем нататък по веригата към своите колеги, близки и децата си. Както стюардите казват в самолетите: първо сложете своята кислородна маска, за да можете да помогнете на другите.
Ето някои съвети как да го направите 🙂
1. Останете здрави
Хубаво се наспивайте. Сега децата не трябва да стават рано за училище, нито вие за работа (ако работите вкъщи). Възползвайте се! Хапвайте хубава, домашно приготвена храна с мнооого зеленчуци и тренирайте у дома. А защо не и заедно да разходите кучето. Спазвайте социална дистанция, но излизайте за малко въздух с кучето. Избягавайте твърде многото кофеин, алкохол и новини. Ограничете четенето на новини (препоръчително е да са адекватни без спекулации) до необходимия минимум! Пускайте си музика, която кара душата ви да се радва! Радвайте се на възможността да сте близо до семейството си 🙂
2. Фокусирайте се върху това, което можете да контролирате
Много неща сега са извън нашия контрол, но това което може да контролираме са нашите мисли, чувства и действия, а сега и средата – у дома сте. Хубавата музика помага (който и жанр да харесвате), гледането на красиви картини, филми или четенето на жизнеутвърждаваща литература. Дистанцирайте се от лошите новини, съберете се в себе си, фокусирайте се върху непосредствените си задачи, правейки си план за деня.
3. Наблюдавайте мислите си
Ако забележите, че трупате стрес и напрежение, ако усещате паника и хаос в мислите си, може да използвате някои от следните техники за успокоение:
• Дълбоко дишане: седнете удобно (не е нужно да сте в поза лотос 🙂 ), затворете очи и поемете 5-10 пъти дълбоко въздух (хубаво е стаята да е проветрена). Така ще обогатите кръвта си с кислород, ще освежите мозъка си, ще подпомогнете мисловния процес.
• Все още със затворени очи „сканирайте тялото си“ ако усещате някъде напрежение, кажете си наум „Отпусни, отпусни, отпусни“.
• Малко йога/разтягане може да помогне. Това е интересен йога канал с много видеа. Но ако си нямате понятие от йога или не ви е интересна, може просто да потанцувате на любима песен, още по-добре с децата, за да повдигнете и тяхното настроение.
4. Бъдете полезни на децата си
Като родител, вие до голяма степен определяте настроението във вашето семейство. Децата са много чувствителни! Те са като радари за нашите тревоги и радости. Важно е да запазим висок дух и да го „разпръснем“ в семейството, за да сведем до минимум страха и напрежението на децата.
• Общувайте с тях, разказвайте им какво се случва, по начин подходящ за тяхната психика, темперамент и възраст
• Дръжте ги далеч от новините и телевизорите, обяснявайте със собствени думи, защо е необходимо да си стоим повече вкъщи и колко хубаво всъщност е това
• За по-големите това е възможност да седнат да учат по-сериозно, да станат по-самостоятелни
• Бъдете внимателни, когато споделяте страховете си с други възрастни. Не е препоръчително децата да усещат, че родителите им са полудели от страх
• Слушайте активно децата си. Какви са техните чувства, какво им се върти в главите. Не ги пренебрегвайте. Окуражавайте ги 🙂
5. Създайте рутина за себе си и децата
И деца и възрастни се чувстват по-добре, когато имат дневен график. Той действа като опора, на която може да се разчита. Не само вашият, но и техният дневен режим е променен. Създайте им ежедневие, което носи спокойствие и сигурност: ставане по едно и също време, време за учене, време за почивка (най-добре активна), време за хранене, време за видео чат с приятели или роднини. Колкото по-точен график следвате, толкова по-лесно и приятно ще бъде за всички.
Ограничете времето, което децата ви прекарват безидейно пред телефоните. Сега е моментът да се заемат с любимо за тях занимание у дома – рисуване, танци, приложна работа, нови езици 🙂 Електронните устройства са чудесни помощници, но трябва да се използват с ясна цел.
По-големите могат да се погрижат за своя външен вид – епилация, маска за лице, коса 🙂 Неща за които все не остава време в забързаното ежедневие.
6. Забавлявайте се!
Забавлението и смехът са най-мощните средства за снемане на стреса! Сега е времето да играете заедно, след като всеки е свършил със задачите си, разбира се.
• Играйте на настолни игри („Dixit“, „Каркасон“, „Вещиците“ и много други), шах, табла, карти, конструктори, дистанционни игри с приятели …, толкова много са вариантите! Нека децата да предлагат забавления, така и вие може да научите много нови неща. Ако нямате налични игрите вкъщи, може да ги поръчате онлайн. Не е необходимо да ходите по магазините, за да си ги осигурите.
• Вземете пластелин или глина. Откога на сте правили фигурки от глина? Устройте игри с награди 🙂 Забавлението е гарантирано!
• Всеки от семейството може да преподава уроци по неговата „специалност“ на останалите членове. Тук вариантите са изключително разнообразни: танци, тик-ток клипчета, рисуване, айкидо, готварски курс, йога, пеене и много други.
• Гответе заедно с децата. Това също е начин за разтоварване и снемане на стреса. Нека и те предлагат рецепти! Предизивкайте ги! Сега се оказва по-лесно да си направим кубети вкъщи, отколкото да изтичаме по павильочето да купим.
7. Всеки ден отделяйте време САМО за себе си
Всеки ден отделяйте 1 час (или колкото имате възможност и желание), за да направите нещо, което вие самите искате. Нещо любимо. Нещо, което ви зарежда. Дали това ще е разходката на кучето, тренировката, епилацията, четенето на книга, ако искате затворете се 1 час на спокойствие в банята (с книга и коктейл), ако това ви харесва и го искате, без значение е 🙂 Важното е, този 1 час да подарите на себе си, така че да имате сили за предизикателствата на деня!
Може да започнете да правите нещо, което дълго сте отлагали – вечерна козметична рутина. Да, грижите за кожата ни дават резултат в дългосрочен план, така че създайте рутина сега, за да видите резултатите след няколко седмици. Ако за вас е важно да се грижите за кожата си, отделяйте това време, заслужавате го!
В този момент животът ни е променен. Но ние имаме възможност да се адаптираме, способни сме да променим навиците си към по-добри! Да се храним умерено и здравословно, да редуваме работа с активна почивка (5000 крачки у дома е мисия възможна), да се сближим още повече с децата и близките си, за запазим себе си и любимите ни емоционално и физически здрави.
Източник: http://www.msn.com/en-xl/lifestyle/homeandfamily/how-working-moms-can-keep-calm-in-a-crisis-for-their-kids-and-work-team/ar-BB11l6bc?MSCC=1584528934&ocid=spartandhp