Тази рецепта е чудесна за цялото семейство, мисля, че децата много ще я харесат, особено ако ги включите в приготвянето и ако махнете магданоза (аз го махнах от името 🙂 на рецептата ). Моите наблюдения са, че децата не обичат да виждат зелени листа в храната, макар да обичат да ги ядат. Ако лука, магданоза или копъра са пасирани, така че да не ги виждат – ядат ги, ако ги виждат има голям шанс да не ядат ястието.
Разбира се всяко дете е различно, но можете да го направите съпричастно към готвенето, така след това ще иска да яде с по-голямо желание. Примерно племенницата ми бели чесън от 2 годишна, харесва й и така се вглъбява в задачата, че не й се чува гласа, хем се забавлява, хем не занимава вас и можете да готвите спокойно 🙂
За да не пропуснете нова тренировка, абонирайте се за Yotube канала ми, (кликнете на бутона Абониране/Subscribe). Ще се радвам да натиснете бутончето Харесва ми под видеата 🙂 )
Днешната рецепта е от сайта на Йоли и в оригинал се казва Магданозено руло. Аз съм направила малки модификации, така че да е по-нискокалорична рецептата и малко по-евтина, но и вариантът на Йоли е много добър и е перфектен за поддържане на килограми. Йоли е издала първата си готварска книга, аз така я намерих, през книгата, а не през интернет 🙂 Има страхотни рецепти и доста от тях са подходящи докато отслабвате или за задържане на килограми (има едни торти дето не са подходящи, но то подходяща торта няма, просто ядеш от време на време и не мислиш за отслабване 😉 )
Влизането във форма може да е така вкусно и разнообразно! Напиши ми имейл с 2 думи „Искам промяна“, за да ти кажа тайната :))
Продукти за блата
4 белтъка
4 жълтъка
75 гр. заквасена сметана (1 опаковка от 150 гр. ви трябва, използва се и за пълнежа)
½ ч.л. сол
2 с.л. ситно нарязан магданоз (може да се пропусне или да се сложи друга подправка по избор)
100 гр. брашно (аз използвах от елда* и така рулото стана без глутен, но може всякакво брашно да се използва).
1 равна ч.л. бакпулвер
*Елдата съдържа 8 незаменими аминокиселини (аминокиселините наричаме със сборното име протеин, а когато са незаменими означава, че тялото ни не може да ги синтезира самО и затова се налага да ги внасяме с храната. Обикновено незаменимите аминокиселини са от животински прозход, затова елдата е важна за вегетарианците. ОБАЧЕ елдата съдържа само 11-13% протеин и цели 70% въглехидрати. Така, че ако решите да си набавяте протеин от елда ще погълнете и голямо количество въглехидрати. Но за вегетарианците е добър избор по малко елда, така или иначе нямат много глям избор от незаменими амино киселини.
Продукти за пълнежа
3 скилидки чесън (може да се пропусне или да се замени с друга подправка)
1 връзка магданоз (може да се пропусне или замени)
100 гр. запечени тиквени семки**
75 гр. заквасена сметана
125 гр. извара (използвах обезмаслена Мероне, безсолна е)
125 гр. нискомаслено сирене на Маджаров (доста е солено и няма нужда от повече сол, може и сирене с нормална масленост)
2 с.л. прясно мляко
60 гр. настърган пармезан
За тавата
Няколко стръка магданоз
**В оригинал е с кедрови ядки, които са 65-80 лв за 1 кг. и реших да опитам с по-евтиния вариант тиквени семки, освен това те съдържат цели 30% протеин). В 100 гр. тиквени семки се съдържат още:
590 мг. магнезиий (Mg), изобщо храните със зелен цвят съдържат повече магнезий от незелените храни, Магнезия придава зеления цвят (не само).
Желязо (Fe) 8.82 мг.
Фосфор (P) 1233 мг.
Цинк (Zn) 7.81 мг.
Калий (K) 809 мг.
Натрий (Na) 7 мг.
Тиквените семки запекох на тиган за 2-3 минути, като започнат да стават готови се подуват и пукат и подскачат нагоре. След това ги оставих да изстинат и по-късно смелих в кухненски робот.
След това преминах към блата. Белтъците се разбиват на сняг с миксер. В друга купа с вилица се разбъкркват жълтъците със сметаната и магданоза. Отделно съм смесила брашното, бакпулвера и малко сол. Към жълтъците си прибавя по малко от брашното и белтъците и се бърка и така докато свърши, не се бърка много, да си стои на мехурчета. Намазах тавата, която върви с фурната (31х36 см) с олио и покрих с хартия за печене.
На дъното на тавата се нареждат клончетата магданоз. Опитайте да ги притиснете към хартията, за да не влиза под тях от кашата, при мен влезе каша и не стана така красиво както при Йоли. Изсипете кашата на порции и много леко с лъжица разнесете като не размествате магданоза. Пече се 8-9 минути в предварително загрята фурна на 180 градуса, малко под средата на фурната.
Докато се пече блата сложете в тесен и висок съд (пластмасова кана) всички съставки за пълнежа, без пармезана. Пасирайте добре, отнема 5-6 минути, става много лепкаво и трудно се пасира. Накрая добавете пармезана и разбъркайте с лъжица.
След като изстина блата, изсипах го на кухненския плот, намазах равномерно с пълнежа и завих руло.
Започнете леко да навивате, без да нагъвате рязко блата, той е еластичен и ще се огъне, но да не е рязко, а постепенно.
Първото навиване е някак полвинчато, да не ви се начупи блата, на снимките си личи какво имам предвид. Оставете да се охлади в хладилник минимум 1 час. Да ви е сладко със салата от домати мммммммм!
И сега голата истина – калориите 🙂
*изхвърлих опаковката на сметаната на Данон преди да препиша калориите, само помня, че беше 20% мазнини (не съм фен на Данон и я взех само, защото друга заквасена сметана нямаше).
Разрежете рулото на 6 равни части, за да получите порция. Може да изтеглите цялото руло и да изчислите колко грама е 1/6 – около 330 калории, 21 гр. протеин, 16 гр. въглехидрати, 3 гр. фибри, 22 гр. мазнини. Съпрузите може да хапнат двойна порция, пъхнете им в кутийка за обяд със салата от домати върху торбичка с лед 🙂
Използвах прясно мляко марка Домлян, което има прекрасното свойство да се разваля в хладилника, обичам мляко, което е способно да се развали!
Ако искаш да си в перфектна форма, докато хапваш вкусотиите, за които мечтаеш, изпрати ми имейл само с 2 думи „Искам промяна“. Тук може да видиш какво постигнаха читатели с изготвено от мен меню 🙂